Nijmegen - najstarsze miasto w Holandii

Nijmegen to najstarsze miasto w Niderlandach (ma ponad 2000 lat!), które znajduje się w prowincji Gelderland, zaledwie 20 km od Arnhem, niedaleko niemieckiej granicy. Do Nijmegen pierwszy raz wybraliśmy się z mężem pewnego sobotniego popołudnia, gdy miasto było jeszcze nie do końca posprzątane po targu, który regularnie się tam odbywa. Mimo, iż był to bardzo krótki wypad (a raczej dwugodzinny popołudniowy spacer), zdążyliśmy się zakochać w tym historycznym mieście od pierwszego wejrzenia. 

Zaparkowaliśmy samochód w samym centrum i w pierwszej kolejności udaliśmy się nad rzekę Waal, by zobaczyć słynny most Waalbrug


Przy okazji zaliczyliśmy szybki spacer w parku Valkhof, gdzie między innymi można odwiedzić muzeum, podziwiać ruiny zamku (Kasteel het Valkhof) czy piętnastowieczną wieżę Belweder. 



Z parku jest już rzut beretem do Lange Hezelstraat, czyli najstarszej handlowej ulicy z całą masą restauracji i sklepów oraz kościołem Stevenskerk.


W samym centrum miasta znajdziemy również Grote Markt, czyli rynek, przy którym swą siedzibę ma średniowieczny ratusz. Na rynku stoi też charakterystyczny pomnik Maryjki z Nijmegen (Mariken van Nieumeghen) oraz chyba najpiękniejszy budynek w całym mieście, czyli De Waag. 



De Waag to ten duży historyczny budynek z czerwonej cegły z czerwono-czarnymi okiennicami na zdjęciach powyżej. Obecnie znajduje się tam restauracja, ale jakoś nie mieliśmy czasu, by tam zajrzeć, bo zrobiło się już dosyć ciemno i zimno. Niestety, nasz pierwszy wypad do najstarszego miasta Niderlandów okazał się trochę za krótki, ale mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję tam powrócić. 

Jeśli lubicie moje holenderskie miejscówki, 

zapraszam was na posty i relacje na moim Instagramie. 


Komentarze

 1. Tam nie byłam, ale w przyszłym tygodniu mam zamiar odwiedzic Amsterdam i Hage.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, dwa najważniejsze miasta w Holandii! I koniecznie zobacz plażę w Scheveningen! ;-)

   Usuń
  2. Byłam, ładna, chociaż wiało bardzo mocno. Myślę, że to przez porę roku. Same "stolice" również mi się podobały chociaż pogoda była tragiczna.

   Usuń
  3. No ostatnio mocno wiało i padało, szkoda. Ale mimo wszystko warto zwiedzać! W sumie ciekawe może być zwiedzanie Amsterdamu w deszczową pogodę - wtedy skupiłabym się wreszcie na muzeach ;)

   Usuń
 2. Ale tam fajnie, super fotki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że jest tam co zwiedzać i warto zagospodarować trochę więcej czasu na wycieczkę <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tam przecudnie, to miasto ma super klimat. Świetne fotki! Dobrego weekendu :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)